Kto pozná Korytnicu?

Áno, Korytnica je aj miesto aj minerálna voda. Je to voda, ktorej liečivé účinky sa porovnávajú s prameňmi v Karlovarských kúpeľoch. A teraz si predstav kúpele v Karlových Varoch a kúpele v Korytnici. V Karlových Varoch som nikdy osobne nebola, ale v súčasnom medializovanom svete nie je problém sa akoby priamo v nich sprostredkovane ocitnúť .
A kúpele v Korytnici ti teraz ukážem. Nie sú ďaleko od nás, patria do katastra Liptovskej Osady, i keď pre ich návštevu musíš cielene odbočiť z hlavnej cesty E77 a ideš do kopca cez horu a prídeš do hory.
Tak a sme tu v hlbokej doline v nadmorskej výške cez 800 m v národnom parku Nízke Tatry pod západnými svahmi Prašivej.
NADÝCHNEŠ SA FANTASTICKÉHO VLHKÉHO HORSKÉHO VZDUCHU A
Nadýchneš sa fantastického horského vlhkého vzduchu a prvé, na čo ti padne pohľad, sú budovy, staré budovy, ktoré sú krásne, len ony sú tak schátrané a zničené, že nadobúdaš pocit takého strachu, čo sa to tu deje. Nebyť stále sa motajúcich pár turistov s paličkami alebo cyklistov, máš pocit, že si v nejakej vymretej galaxii. Pri vstupe zaujala informačná tabuľa z roku X, že tu nájdeš poštu, liečebné domy, knižnicu, zdravotné stredisko a inú infraštruktúru a nič, akurát mŕtvo a tak trochu strašidelno.
Kúpele Korytnica boli v minulosti pýchou Slovenska. Od polovice 19. storočia sa dostali kúpele v Korytnici do popredia v celom Rakúsko - Uhorsku, tunajšia minerálna voda sa plnila do fliaš a predávala aj v Pešti aj vo Viedni, známa bola aj v Amerike. Po privatizácii kúpele prišli o financie a od roku 2002 sa dostali do konkurzu a odvtedy chátrajú. V roku 2013 časť kúpeľov odkúpil chorvátsky podnikateľ, obnovil jednu budovu a časť prameňov a vraj skrachoval. Potom sa vlastnícke vzťahy motali okolo slovenského podnikateľa Kočnera.
V súčasnej dobe je od apríla 2024 vlastníkom nehnuteľností akciová spoločnosť Korytnica 1853 a.s. so sídlom v Banskej Bystrici, kde väčšina štatutárov sú osoby s ruskými koreňmi fungujúci vo viacerých podnikoch na Slovensku.
PREČO SA SEM STÁLE OPLATÍ PRÍSŤ?
Ale niečo, čo nám dáva príroda a my ľudia sme si to ešte nezničili, sú tunajšie pramene minerálnej vody. Pramene sú tu rôzne, každý má iné zloženie, inú špecifickú chuť a každý má svoje meno: Vojtech, Žofia, Anton a Jozef.
Anton je ideálny, ak často darujete krv či počas tehotenstva a dojčenia, obsahuje najviac železa. Žofia má jemnejšiu chuť a je odporúčaná pri črevných kataroch. Jozef pomáha pri problémoch s črevami a pečeňou a má typickú vajcovitú chuť. A Vojtech je vhodný pre ľudí s cukrovkou, ale je tiež prospešný po operáciách žalúdka. Táto minerálna voda je najstudenšou minerálnou vodou na Slovensku, nakoľko má iba 5,4 stupňa.
Všetky boli ochutnané, mne najviac chutil Jozef.